Scandinavian Touring Car Championship, STCC, kommer att köra sin final på Solvalla travbana, den 21-22 september 2012. Världseliten i standardbilsracing ska slåss om mästerskapstiteln på en 1400 meter lång asfaltslinga som kommer att anläggas på travbanan.
– Det kommer att bli spännande och tät racing där publiken kommer att ha fullständig överblick över hela banan och allt som händer. Det kommer att bli en spektakulär final. STCC Stadium Race kommer att köras med hela Stockholms stadspuls i bakgrunden och för oss är detta en fantastisk möjlighet att nå en ny publik, säger Bob Huzell, vd för STCC AB.
Tävlingen kommer att vara fullt klimatkompenserad och miljöcertifierad. Solvalla är Nordens största travarena och rymmer cirka 30 000 åskådare beroende på arrangemang.
Styrelseordföranden Anders Dahl ser fram emot att få släppa lös fler hästkrafter på banan än någonsin tidigare.
– Solvalla är en arena under ständig utveckling, säger han. Genom samarbetet med STCC ser vi nya möjligheter att utveckla vår verksamhet.
Peter Lindqvist,vd för Stockholm Visitors Board, menar att STCC Stadium Race är ett starkt bevis på att Stockholm är en attraktiv evenemangsstad.
– Vi är väldigt stolta över att äntligen kunna erbjuda ett stort bilsportevenemang i Stockholm, säger Peter Lindqvist. STCC och Solvalla bidrar till att öka bredden av evenemangsutbudet i vår stad vilket vi är väldigt glada för.
Kåge Schildt, ordförande i Svenska Bilsportförbundet, gläds åt att motorsporten nu gör sitt intåg i Stockholm.
- STCC har gjort ett fantastiskt arbete med att utveckla sin serie under de senaste åren och de fortsätter att vara vår viktigaste partner när det gäller att marknadsföra motorsporten, säger han. Att ta STCC till Stockholm är en av de mest betydelsefulla händelserna för svensk motorsport genom tiderna.
För ytterligare information kontakta
Joakim Tärnström, Informationsansvarig, STCC AB
Tel: +46 (0)8-716 60 55, Mob: +46 (0)73-088 54 42
Peter Lindqvist, vd, Stockholm Visitors Board
Tel: 08-508 28 550
Visit Stockholm är stadens officiella turistorganisation som arbetar med internationell marknadsföring och utveckling av Stockholm som besöksdestination under varumärket Stockholm – The Capital of Scandinavia. Visit Stockholm är ett dotterbolag till Stockholm Business Region som är helägt av Stockholms stad. www.visitstockholm.com www.investstockholm.com www.stockholmbusinessregion.com