Återigen ökar den internationella gästnattsstatistiken för Stockholm, under april månad registrerades över 1 miljon gästnätter. Denna gång är det besökare utanför Europas gränser som står för den största ökningen med totalt 25%, jämfört med samma månad förra året.
Gästnattsstatistiken ökade totalt med 16% jämfört med förra året i april. Det svenska resandet stod för en ökning om 19% vilket kan förklaras medbland annat flera stora konserter under april, tex Mariah Carey (Globen), Dixie Chicks (Hovet), Adele (Tele2 Arena). I april gick också trädgårdsmässan Nordiska trädgårdar på Stockholmsmässan och Women’s Health Half Marathon av stapeln.
- Vi jobbar långsiktigt och målmedvetet med Stockholms varumärke som utmärker sig internationellt, säger Karin Wanngård, (S), finansborgarråd i Stockholms stad. Därför är det glädjande att se bra resultat, det visar att Stockholms attraktionskraft som besöksstad ökar allt mer.
Största marknaderna i april var England, Tyskland, Norge, USA och Finland.
Läs mer i rapporten här.
För mer information, kontakta:
Karin Wanngård: kontakta Tomas Gustavsson, pressekreterare, tel +46-76-1229199
Sabina von Greyerz, PR-chef Stockholm VIsitors Board, tel +46 (0) 8 50828069
Stockholm Business Region har till uppgift att tillsammans med dotterbolagen Invest Stockholm och Visit Stockholm utveckla och marknadsföra Stockholm som etablerings- och besöksort. Stockholm Business Region är helägt av Stockholms stad och driver varumärket Stockholm - The Capital of Scandinavia.
www.visitstockholm.com
www.investstockholm.com
www.stockholmbusinessregion.se
Visit Stockholm är stadens officiella turistorganisation som arbetar med internationell marknadsföring och utveckling av Stockholm som besöksdestination under varumärket Stockholm – The Capital of Scandinavia. Visit Stockholm är ett dotterbolag till Stockholm Business Region som är helägt av Stockholms stad. www.visitstockholm.com www.investstockholm.com www.stockholmbusinessregion.com